Jaká povolení potřebujete při rekonstrukci domu?

Napsal dne 13. 10. 2011

 

Chcete na svém domě vyměnit střechu či zateplit fasádu? Potřebujete k tomu stavební povolení? Nebo stačí jen ohlášení?

 

Než se do plánované rekonstrukce pustíte, rozhodně byste se měli zajít informovat na příslušný stavební úřad, jaká povolení k tomu budete potřebovat. Tamní úředníci by vám měli jasně sdělit, kdy je pro rekonstrukci domu vyžadováno stavební povolení a kdy stačí jen ohláška, případně kdy bude nutné územní rozhodnutí nebo oznámení změny v užívání stavby. Informujte se vždy na stavebním úřadu, do jehož působnosti dům spadá, protože některé požadavky se mohou v různých regionech lišit.

 

Obecně platí, že pokud se chcete vyhnout vyřizování stavebního povolení, nesmíte zasahovat do nosných konstrukcí domu a také nesmíte významně měnit jeho vzhled a způsob užívání. Jestliže dům zateplujete, znamená to novou fasádu a v tomto případě stavební úřad obvykle vyžaduje ohlášení. Pokud použijete stejnou barvu, jakou měla původní fasáda, některé úřady nevyžadují ani ohlášení. Stavební povolení ale budete pravděpodobně potřebovat u větších domů a výrazné změny barvy či typu fasády. Více informací o problematice zateplování najdete na stránkách zateplení fasád domů.

 

Při stavbě nového domu stavební povolení samozřejmě potřebovat budete, ale pokud zvolíte společnost Ekonomické stavby a jejich program Maximální služba, zbavíte se starostí nejen se stavebním povolením ale i se samotným projektem. Odborníci z Ekonomických staveb tyto záležitosti vyřídí za vás.